Technologie

[CES 2015] Ile technologii kryje się w małym guziczku? Intel redefiniuje segment wearables i internetu rzeczy

Tomasz Popielarczyk
[CES 2015] Ile technologii kryje się w małym guziczku? Intel redefiniuje segment wearables i internetu rzeczy
7

Internet rzeczy stał się bardzo istotnym elementem działalności Intela, która obecnie odbywa się dwutorowo. Z jednej strony mamy nowe generacje procesorów desktopowych oraz rozwiązania dla smartfonów i tabletów. Z drugiej potężne działania z zakresu R&D, w wyniku których powstają miniaturowe kom...

Internet rzeczy stał się bardzo istotnym elementem działalności Intela, która obecnie odbywa się dwutorowo. Z jednej strony mamy nowe generacje procesorów desktopowych oraz rozwiązania dla smartfonów i tabletów. Z drugiej potężne działania z zakresu R&D, w wyniku których powstają miniaturowe komputerki, innowacyjne modele sterowania komputerem i inne technologie, które wręcz uderzają futuryzmem. I to właśnie to słowem "futuryzm" najlepiej streścić keynote Intela podczas teogorocznych targów CES.

Bynajmniej nie chodzi o pejoratywne znaczenie tego słówka, a poziom innowacyjności jaki z roku z roku rośnie we wszystkich prezentacjach Intela. Niebieski producent mocno angażuje się w technologie z zakresu internetu rzeczy i wearables, czego pokłosiem jest chociażby tematyczna współpraca z Antywebem na tym polu.

Wearables i internet rzeczy

Największą perełką jest tutaj Intel Curie - moduł wielkości guziczka, w którym ukryto procesor Intel Quark SE, pamięć flash, zintegrowane sensory, Bluetooth Low-Energy, akcelerometr, żyroskop, układ zasilania wraz z mechanizmem ładowania akumulatora. Urządzenie miałoby się pojawić w drugiej połowie bieżącego roku. Tempo Intela jest niesamowite. Właściwie dopiero co zachwycaliśmy się projektem Intel Edison wielkości znaczna pocztowego, a tu okazuje się, że można jeszcze bardziej zminiaturyzować to rozwiązanie.

W tym roku powinny już zadebiutować pierwsze zaawansowane projekty, o których informowaliśmy przez minione miesiące. Intel mocno wspiera deweloperów oraz wynalazców, zachęcając ich do wykorzystywania właśnie jego rozwiązań, a nie konkurencji. Stąd konkurs Make it Wearable, którego zwycięzcy, twórcy zakładanej kamerki Nixie, również pojawili się na CES. Stąd również pokaźna lista partnerów z branży modowej i nie tylko, którzy współpracują z koncernem przy tworzeniu inteligentnych wersji swoich produktów. Wśród nich znajdują się m.in. Basis Peak, Fossil Group, Luxottica Group, MICA i Opening Ceremony czy SMS Audio. Jednym z najnowszych jest należąca do Luxottica Group firma Oakley specjalizująca się w produkcji okularów sportowych. Razem z Intelem stworzy ona produkt, który pomoże sportowcom w osiąganiu najlepszych wyników.

Na tym nie koniec. Intel intensywnie pracuje również nad technologiami zmieniającymi sposób, w jaki obecnie korzystamy z komputerów. Rezultatem tego jest chociażby wspominane kilkukrotnie w ostatnich dniach RealSense 3D, a więc wykorzystująca czujnik laserowy (i nie tylko) kamerka, która jest w stanie rozpoznawać ruchy, mimikę twarzy oraz gesty użytkownika.

Warto zwrócić również uwagę na True Key, aplikację dla iOS, Androida, Windowsa, OS X i popularnych przeglądarek internetowych, która wykorzystuje rozpoznawanie rysów twarzy czy linii papilarnych do łatwiejszego i bezpieczniejszego logowania. CEO Intela, Brian Krzanich zapewnia też, że ciągle trwają prace nad technologią bezprzewodowego ładowania, a nawiązanie współpracy z takimi firmami, jak Hilton, Jaguar Land Rover, San Francisco International Airport oraz Marriott pozwoli na prace pilotażowe, rozwojowe i wdrożeniowe w tym zakresie. Gigant zyskał też ważnego partnera w pracach nad drukiem 3D. Jest nim wszystkim dobrze znana firma Hewlett-Packard (HP), która ma wykorzystać procesor Intel Core i7 w nadchodzących drukarkach HP Multi Jet Fusion.

Na uwagę zasługuje też Intel Compute Stick - komputer w formie pendrive'a, który zaprezentowano na targach. Już jakiś czas temu pisałem o podobnych rozwiązaniach napędzanych chipami Intela. To, które właśnie pokazał Intel pracuje pod kontrolą procesora z rodziny Intel Bay Trail (Atom) oraz posiada 2 GB RAM-u i 32 GB pamięci wewnętrznej. Całość może pracować pod kontrolą Windowsa 8.1, Linuksa lub Androida i ma doskonale sprawdzić się w wielu zastosowaniach - wszystko, co trzeba zrobić, to podłączyć do ekranu lub projektora. W sklepach pojawi się jeszcze w tym kwartale w cenie 149 dol.

Różnorodność w Technologii

Podczas wystąpienia na CES Intel zapowiedział również uruchomienie projektu "Diversity in Technology", który ma eliminować dysproporcje w liczbie zatrudnionych mężczyzn i kobiet oraz przyjmować do pracy więcej przedstawicieli mniejszości, które obecnie są niedostatecznie reprezentowane. Na ten cel ma zostać przeznaczone aż 300 mln dolarów. Kwota ta zostanie przeznaczona na w stworzenie kuźni talentów, wyłaniającej inżynierów i informatyków spośród kobiet i przedstawicieli mniejszości, a także na zwiększenie liczby zatrudnień w strukturach firmy (również na stanowiskach kierowniczych). Planowane jest ponadto finansowanie programów wspierających bardziej sprawiedliwą strukturę zatrudnienia w branży nowych technologii i gier.

Tutaj również udało się pozyskać wartościowych partnerów, wśród których znajdują się: Game Developers Association, E-Sports League, National Center for Women in Technology, CyberSmile Foundation, Feminist Frequency i Rainbow PUSH. Zmiany miałyby się zaczynać już u podstaw, dlatego część środków zostanie przeznaczona na programy edukacyjne w szkołach podstawowych. Istotne ma być tutaj również ukierunkowanie na zaniedbane obszary nauki, a także rozszerzenie współpracy z uczelniami wyższymi, kształcącymi inżynierów i informatyków.

Intel to już zdecydowanie nie tylko procesory i utożsamianie firmy wyłącznie z tym rynkiem jest dla niej szalenie krzywdzące. Powiem więcej, w innych obszarach wydaje się ona być jeszcze bardziej innowacyjna, pomysłowa i odważna. Jeżeli wystarczy jej determinacji oraz zapału, by zrealizować te wszystkie wizje, otrzymamy imponujące rezultaty, które, kto wie, być może nawet zdefiniują to, w jaki sposób będzie wyglądała przyszłość i towarzyszące jej technologie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu