Polska

CD Projekt wywalczył odszkodowanie od Skarbu Państwa za doprowadzenie Optimusa do upadku

Paweł Kozierkiewicz
CD Projekt wywalczył odszkodowanie od Skarbu Państwa za doprowadzenie Optimusa do upadku
24

Wysokość rekompensaty jest jednak śmiesznie niska. Po ośmiu latach batalii, sąd w Krakowie wydał wyrok w tej sprawie. Uznano, że w skutek bezprawnych działań służb skarbowych, Optimus poniósł straty wizerunkowe i finansowe, co doprowadziło firmę do upadku. CD Projekt kilka lat temu przejął Optimu...

Wysokość rekompensaty jest jednak śmiesznie niska.

Po ośmiu latach batalii, sąd w Krakowie wydał wyrok w tej sprawie. Uznano, że w skutek bezprawnych działań służb skarbowych, Optimus poniósł straty wizerunkowe i finansowe, co doprowadziło firmę do upadku. CD Projekt kilka lat temu przejął Optimusa i zaczął domagać się odszkodowania za te działania. Znany polski producent gier wyliczył wartość strat na 36 milionów złotych plus odsetki. Sąd zdecydował jednak, że firma otrzyma lekko ponad jeden milion rekompensaty wraz z odsetkami liczonymi od dnia 15 listopada 2005 roku.

Historia zniszczenia Optimusa należącego do biznesmena Romana Kluski jest jedną z głośniejszych spraw gospodarczych ostatniego dwudziestolecia. Przedsiębiorstwo powstało w 1988 roku i zajmowało się sprzedażą komputerów osobistych oraz podzespołów komputerowych. Firma powołała do życia także serwis internetowy onet.pl oraz przez pewien czas zajmowała się dystrybucją gier komputerowych i programów.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, Optimus zaczął eksportować swoje komputery na Słowację, aby importować je do polskich szkół. W ten sposób omijano 22-procentowy VAT, który był nakładany na rodzime produkty. Według ówczesnych przepisów, sprzęt ściągany z zagranicy nie był objęty tym podatkiem. Urząd skarbowy wyliczył, że w ten sposób Roman Kluska naraził państwo na 18,5 mln strat. Właściciel Optimusa został w spektakularny sposób aresztowany, a przedsiębiorstwo upadło. W 2003 roku Najwyższy Sąd Administracyjny uznał decyzję skarbówki za niezgodną z prawem. Pozostałości firmy zostały wykupione przez CD Projekt. W ten sposób producent Wiedźmina stał się prawnym kontynuatorem spółki Optimus.

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie wydanym przez CD Projekt S.A.:

.

Wyrok w sprawie zapadł w pierwszej instancji, tak więc można spodziewać się, że CD Projekt zapewne się od niego odwoła.

Źródło: Biztok, Puls Biznesu, CD Projekt S.A.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

CD ProjektOptimus