Ciekawostki technologiczne

Branża technologiczna. Równouprawnienia. 125 milionów dolarów

Konrad Kozłowski
Branża technologiczna. Równouprawnienia. 125 milionów dolarów
4

Nie dawniej jak przedwczoraj po raz kolejny poruszony został temat kobiet w branży technologicznej. Powstało wiele fundacji, ruchów i stowarzyszeń mających na celu zaktywizować kobiety w tym sektorze oraz, a może przede wszystkim, wywalczyć dla nich równe traktowanie. Ta sama kwestia dotyczcy przeds...

Nie dawniej jak przedwczoraj po raz kolejny poruszony został temat kobiet w branży technologicznej. Powstało wiele fundacji, ruchów i stowarzyszeń mających na celu zaktywizować kobiety w tym sektorze oraz, a może przede wszystkim, wywalczyć dla nich równe traktowanie. Ta sama kwestia dotyczcy przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Ponad 11,4 miliarda dolarów - tyle od 1991 roku Intel Capital zainwestował w ponad 1 400 firm z 57 krajów. Jest to globalna organizacja inwestycyjna Intela, posiadająca i ciągle nabywająca nowe udziały w nowatorskich firmach technologicznych wokół całego świata. Obszar zainteresowań organizacji jest przeogromny - Intel Capital inwestuje w firmy oferujące sprzęt, oprogramowanie oraz usługi i skupiające się na klientach korporacyjnych, mobilności, zdrowiu, konsumenckim Internecie, mediach cyfrowych i wytwarzaniu półprzewodników.

Najnowszą inicjatywą jest powołanie funduszu Intel Capital Diversity Fund. Jego kapitał wynosi 125 milionów dolarów, a środki będą przeznaczane na firmy zarządzane przez kobiety i przedstawicieli mniejszości etnicznych. Już teraz zainwestowano w czetery firmy, których działalność dotyczy takich kategorii jak Internet Rzeczy, chmura i cyberbezpieczeństwo. Oto one:

  • Brit + Co – portal, którego celem jest uwalnianie kreatywności poprzez edukowanie, inspirowanie oraz wspieranie kobiet i dziewcząt. Strona internetowa i platforma e-commerce zawiera różnego rodzaju instruktaże – od kaligrafii po konstruowanie gadżetów przy wykorzystaniu platformy deweloperskiej Intel Galileo.
  • CareCloud – wiodący dostawca rozwiązań chmurowych dla sektora usług medycznych. Intel i CareCloud wspólnie opracowały przekrojowy dokument poświęcony wykorzystaniu chmury w branży medycznej.
  • Mark One – wykorzystuje platformę Intel® Curie™ do produkcji inteligentnych kubków, automatycznie rozpoznających zawartość. Użytkownik uzyskuje dzięki temu urządzeniu informację na temat wartości odżywczych napoju i gromadzi za
    pośrednictwem smartfona informacje o swoich nawykach żywieniowych.
  • Venafi – zapewnia kompleksowe rozwiązania zabezpieczające przed zagrożeniami w sieci. Venafi chroni wszystkie klucze kryptograficzne oraz certyfikaty bezpieczeństwa, by nie zostały wykorzystane w niewłaściwy sposób. Weryfikuje również, które z nich pochodzą z zaufanego źródła oraz blokuje te, które mogą stanowić zagrożenie. Wykorzystując rozwiązania Venafi, Intel może dostarczać wiodące technologie bezpieczeństwa i rozwiązania dla centrów danych.

„Wierzymy, że różnorodność pracowników oraz otwarta polityka firm mają zasadniczy wpływ na efekty biznesowe przedsiębiorstw. Celem, który przyświecał nam przy tworzeniu tego funduszu, było nie tylko wsparcie startupów technologicznych, ale również zwrócenie uwagi na istotne problemy społeczne. Na tej inicjatywie skorzysta także Intel oraz cała gospodarka”.

– mówi CEO Intela, Brian Krzanich.

Nowy fundusz jest tak naprawdę uzupełnieniem projektu, który wystartował na początku tego roku pod nazwą "Diversity in Technology", którgo celem jest zachęcanie przedsiębiorców do zwiększania różnorodności wśród pracowników. Jak sytaucja wygląda obecnie? Tylko w 15% amerykańskich firm korzystających z kapitału funduszy venture capital zasiadają w zarządach kobiety. Poza tym mniej niż 1% założycieli firm w Dolinie Krzemowej stanowią Afroamerykanie i Latynosi, a niemal wszyscy przedsiębiorcy korzystający z dofinansowania to przedstawiciele rasy białej lub Azjaci.

Pod koniec marca tego roku Intel zaprezentował także swój program stypendialny, w którym do zdobycia jest kilkanaście tysięcy złotych. Nazwa mówi prawie wszystko: „Nowe technologie dla dziewczyn” i po więcej informacji odsyłam do tekstu Macieja oraz oficjalnej strony.

„Jesteśmy dumni z faktu, iż mamy istotny wpływ na wspieranie przedsiębiorczości i kształtowanie struktury zatrudnienia w branży technologicznej. Poprzez utworzenie nowego funduszu Intel Capital zobowiązuje się do wspierania obiecujących firm tworzonych przez przedsiębiorców z rozmaitych środowisk. Ich innowacyjne rozwiązania będą służyć zaspokajaniu potrzeb zróżnicowanego pod wieloma względami społeczeństwa”.

– mówi Lisa M. Lambert, dyrektor zarządzająca i wiceprezes Intel Capital, która kieruje funduszem Intel Capital Diversity Fund.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

intel capitalIntel