Tablety

ASUS zaszyfrował bootloader Transformera Prime. W sieci wrze

Paweł Grzegorz Iwaniuk
ASUS zaszyfrował bootloader Transformera Prime. W sieci wrze
30

Pierwszy Transformer jest jednym z tych niewielu produktów, które chętnie i z czystym sumieniem polecam osobom pytającym: co kupić? Dopracowany i udany produkt zawsze znajdzie moje uznanie. Uważam jednak, że producenci nie powinni sztucznie ograniczać możliwości swoich produktów, szczególnie w sposó...

Pierwszy Transformer jest jednym z tych niewielu produktów, które chętnie i z czystym sumieniem polecam osobom pytającym: co kupić? Dopracowany i udany produkt zawsze znajdzie moje uznanie. Uważam jednak, że producenci nie powinni sztucznie ograniczać możliwości swoich produktów, szczególnie w sposób który może potencjalnie skrócić żywotność urządzenia. W sieci zawrzało po informacji na temat blokady bootloadera, którą Asus zastosował w tablecie Transformer Prime.

Blog SlashGear poinformował dzisiaj, że bootloader wspomnianego urządzenia zastał przez producenta zabezpieczony 128-bitowym kluczem AES. Szyfr wspierany jest przez serce tabletu - układ Tegra 3. Jak nie trudno domyślić się, celem zabezpieczenia jest uniemożliwienie użytkownikom, procesu wgrywania nieoficjalnych ROMów z oprogramowaniem systemowym.

Asus zyskał grono wiernych fanów za sprawą tablet Transformer. Produkt jest bardzo udany i dopracowany co sprawia, że pierwsza generacja nadal cieszy się dużą popularnością. Informacja o blokadzie bootloadera w nowym tablecie wywołała więc falę niezadowolenia i krytyki wśród internautów.

Użytkownicy forum xda-developers nawołują nawet internautów do masowego ośmieszania Asusa w związku z blokadą. Ja osobiście byłbym bardziej powściągliwy w tej sprawie. Asus jako producent ma prawo stosować zabezpieczenie tego typu. Potencjalni nabywcy mają natomiast prawo zagłosować swoimi portfelami oraz krytykować postępowanie producenta. Ośmieszanie kogokolwiek wydaje się jednak reakcją emocjonalną, zdecydowanie na wyrost w stosunku do przewinienia.

Nie zmienia to jednak faktu, że szyfrowanie bootloadera, według mnie jest błędem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu