Android

Android Studio to świetne narzędzie dla programistów. Tworzenie aplikacji będzie teraz znacznie szybsze

Tomasz Popielarczyk
Android Studio to świetne narzędzie dla programistów. Tworzenie aplikacji będzie teraz znacznie szybsze
73

Android Studio to z punktu widzenia developerów i osób przygotowujących aplikacje dla Androida chyba jedna z największych nowości. Nowa platforma to rozbudowane narzędzie, które ma uczynić kodowanie jeszcze szybszym, przyjemniejszym i łatwiejszym. Efekt jest piorunujący. Android Studio to oparte na...

Android Studio to z punktu widzenia developerów i osób przygotowujących aplikacje dla Androida chyba jedna z największych nowości. Nowa platforma to rozbudowane narzędzie, które ma uczynić kodowanie jeszcze szybszym, przyjemniejszym i łatwiejszym. Efekt jest piorunujący.

Android Studio to oparte na IntelliJ kompletne środowisko (IDE) w którym zarówno początkujący jak i zaawansowani developerzy mogą pisać i projektować swoje aplikacje. W odróżnieniu od dotychczasowych metod tutaj mamy wszystko w jednym miejscu, a szereg dodatkowych funkcji i rozwiązań sprawia, że wykonywanie pewnych czynności jest banalnie proste i nie wiąże się z koniecznością ciągłego kompilowania i testowania wdrożonych funkcji. Wystarczy zresztą obejrzeć poniższe wideo by się przekonać o tym na własne oczy.

Zarówno instalacja, jak i pierwsze uruchomienie Android Studio nie są szczególnie problemowe. Aplikacja wymaga jedynie do pracy bibliotek JDK. Resztę komponentów, czyli androidowe SDK pobiera automatycznie w razie potrzeby. Twórcy zaimplementowali tutaj też manager, w którym możemy zarządzać zainstalowanymi składnikami.

Interfejs jest przystępny, choć nieobytych w tak rozbudowanych środowiskach może przytłaczać ten ogrom funkcji i poleceń.. Większość z nich znajdziemy w rozwijanym menu na górze, a te najważniejsze ponadto umieszczono na pasku narzędziowym poniżej. Jak przystało na środowisko programistyczne, układ elementów i okien jest mocno konfigurowalny. Znajdziemy tutaj ogromną liczbę narzędzi - począwszy od modułu do debugowania, poprzez listę ToDo, a na zarządzaniu wirtualnymi urządzeniami skończywszy.

Sam proces tworzenia aplikacji ułatwiają intuicyjne i funkcjonalne panele  z podręcznymi elementami interfejsu Holo, a także inne funkcje, dzięki którym możemy na bieżąco sprawdzać jak wygląda nasz program w różnych rozdzielczościach i rozmiarach ekranu, jak prezentuje się w poziomie, a jak w pionie, a także czy poszczególne wersje językowe nie zawierają błędów (np. zbyt długich fraz nie mieszczących się w polu tekstowym, co prezentowano wczoraj na konferencji). Możliwości są ogromne, ale co najważniejsze, skupione na tworzeniu androidowych aplikacji. Jest to po prostu narzędzie dedykowane temu celowi i nie znajdziemy tutaj żadnych zbędnych dodatków lub funkcji, z których nigdy nie skorzystamy jako projektant aplikacji na platformę Google'a.

Mimo, że program jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju, wydaje się pracować bardzo stabilnie. Co prawda nie testowałem go w bardziej zaawansowanych sytuacjach, bo moja wiedza na temat programowania ciągle się poszerza. Niemniej, przemierzając kolejne funkcje i ekrany nie uświadczyłem nic, co mogłoby wzbudzić mój niepokój dobrze to świadczy o narzędziu, którego numer wersji to 0.1.

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że Google dopiero teraz udostępnia tak funkcjonalne i zaawansowane narzędzie. Czemu programiści musieli czekać aż tak długo? Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Android Studio nie jest prezentem tylko pragmatycznym krokiem naprzód, który ma się przyczynić do jeszcze większej liczby aplikacji stojących na jeszcze wyższym poziomie. Po przyjrzeniu się programowi jestem przekonany, że będzie to bardzo owocna decyzja, zwłaszcza, że już od momentu premiery środowisko jest dostępne na wszystkie trzy systemy (Windows, OS X i Linux) oraz oferuje ogromne możliwości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu