android p
36

Android P – kto na pewno otrzyma aktualizację? Posiadacze Nokii będą zadowoleni

Jeszcze nie wszyscy zainstalowali Androida Oreo, a za horyzontem jawi się nam już... Android P. Najnowsza planowana odsłona systemu operacyjnego Google jest dostępna dla wybranych urządzeń w ramach wczesnych testów - jakie jednak urządzenia otrzymają oficjalne wydania? Okazuje się, że takich sprzętów jest całkiem sporo, a najwięcej do zaoferowania ma... Nokia napędzana przez HMD Global.

W zdecydowanie najlepszej sytuacji są posiadacze telefonów Pixel. Zarówno najnowsze modele – czyli Pixel 2 i jego wariant XL jak i starsze wersje: Pixel oraz Pixel XL uprawniają użytkowników do pobrania obrazu systemu z kręgu wczesnych testów. Ale to nie wszystko – Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Xperia XZ2, Vivo X21, Xiaomi Mi MIX 2S oraz OnePlus 6 również znalazły się w gronie szczęśliwców i ich posiadacze już dzisiaj mogą testować system Android P. Oczywiście, nie należy traktować tego oprogramowania jako „produkcyjne”, czyli takie, które można bez obaw zainstalować na urządzeniu i korzystać z niego jak zwykle. Może się okazać, że pojawią się pewne błędy, które zdyskwalifikują wczesnego Androida P z codziennej pracy.

Nokia dotrzymuje obietnic. Wszystkie wyprodukowane przez HMD Global dotychczasowe smartfony zostaną wyposażone w system Android P!

Nie tylko wczoraj zaprezentowane modele 5.1, 3.1 oraz 2.1 zostaną uprawnione do otrzymania Androida P. Również wcześniejsze modele, w tym flagowa Nokia 8 z zeszłego roku oraz słabsze warianty ostatecznie zgłoszą użytkownikowi obecność aktualizacji do pobrania. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy „nowych” Nokii – niezależnie od tego jaki model wybrali, mogą być spokojni o paczki usprawnień. W przypadku innych producentów nie jest to aż takie oczywiste: ze strony HMD Global padła za to jednoznaczna deklaracja.

Android P

Co z innymi smartfonami? W przypadku urządzeń Honor spekuluje się, że Honor 9 oraz View 10 powinny otrzymać Androida P. HTC jest w tym temacie nieco konkretniejsze i już zapowiedziało nową wersję systemu dla modeli U11 oraz jego wariantu Life. Od Huawei nie ma jeszcze jednoznacznych informacji, ale uważa się, że sprzęty Mate 10, Mate 10 Pro, P10, P20, P20 Pro, P20 Lite powinny w końcu otrzymać system Android P.

LG jeszcze nie pochwaliło się swoimi planami w kontekście Androida P, ale niemal pewne jest to, że nowsze smartfony: G6 oraz V30 doczekają się uaktualnienia. Nieco lepiej sprawa wygląda w Motoroli: G6, G6 Plus oraz Play na pewno otrzymają aktualizację, być może do tego grona dołączą także Z2 Play oraz Z2 Force. Oprócz OnePlus 6, który już uczestniczy we wczesnych testach, Androida P powinny otrzymać także OnePlus 5 oraz 5T. Samsung to na razie wielka niewiadoma: w gronie możliwych do otrzymania nowego oprogramowania modeli znajdują się: Galaxy A5 2017, A3 2017, S8, S8 Plus, Note 8 i oczywiście najnowsze S9 oraz S9 Plus.

Sony najprawdopodobniej uprawni posiadaczy modeli XZ Premium, XZs oraz SZ2 Compact to Androida P. Warto przypomnieć, że XZ2 to sprzęt, na którym możecie przetestować betę Androida P. Oprócz Xiaomi Mi MIX2S, chiński producent powinien zaprowadzić nowy system Google na modele Mi6, Mi MIX2 oraz Mi 6X.

Lista nie jest zatem przesadnie długa i w większości przypadków nie bazuje na oficjalnych deklaracjach producentów. Mamy jednak nadzieję, że ci – podobnie jak Nokia rozwieją wszelkie wątpliwości, oczywiście z pozytywny dla użytkowników sposób. Jeżeli coś zmieni się w tej materii – damy Wam znać!