Bezpieczeństwo w sieci

Nowy, wielopoziomowy atak na usługi bankowe. Android nie ma spokoju

Jakub Szczęsny
Nowy, wielopoziomowy atak na usługi bankowe. Android nie ma spokoju
16

Użytkownicy austriackiego banku Bank Austria (członek grupy UniCredit) muszą niezwykle uważać. Eksperci alarmują o świetnie przygotowanej akcji wymierzonej głównie w użytkowników systemu Android. Od innych ataków mających za cel usługi bankowe odróżnia go jednak wielopoziomowość całego procederu - cyberprzestępcy niezwykle wyrafinowanie próbują ukryć swoje prawdziwe zamiary.

Hakerzy wykorzystują dobrze już znane zagrożenie Marcher, które znane jest już od roku 2013. Ze względu na swoją uniwersalność, w dalszym ciągu jest wykorzystywane przez różnych cyberprzestępców. W najnowszej odsłonie, hakerzy wykorzystują po pierwsze phishing - do użytkowników wysyłane są spreparowane wiadomości e-mail, za pomocą których rozsyłane są złośliwe linki ukryte za bit.ly, które prowadzą do witryn udających jedynie oficjalne strony Bank Austria. Wszyscy ci, którzy klikną w nie, zostaną poproszeni o podanie swoich danych - adresu e-mail oraz numeru telefonu. Jak widać - nikt nie prosi o numer klienta, ani o hasło, co może wzbudzić zaufanie użytkowników.

Po tym dopiero zaczyna się właściwy atak - z użyciem socjotechniki

Mając takie dane, cyberprzestępcy mogą rozsyłać wprowadzające w błąd użytkowników komunikaty. Wykorzystując pozyskane dane kontaktowe, mogą oni utrzymywać "relacje" z potencjalnymi ofiarami. Wiadomo o tym, iż hakerzy rozsyłali wiadomości, które mówią o konieczności pobrania dodatkowej aplikacji, która ma na celu zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa - Bank Austria Security App. Ponadto, komunikat zawiera informacje o tym, iż w związku z walką UE z praniem brudnych pieniędzy, instalacja owego oprogramowania jest obowiązkowa dla każdego posiadacza rachunku w tym banku - jeżeli tego nie zrobi, jego konto zostanie zablokowane. Oferowany jest kolejny ukryty za bit.ly link, który prowadzi bezpośrednio do aplikacji.

Po pobraniu programu i jego zainstalowaniu, użytkownik jest proszony o przyznanie mu specjalnych uprawnień. Wymaganie m. in. możliwości nadpisywania oraz odczytywania pamięci wewnętrznej, kontrolowania wiadomości SMS, czy położenia telefonu powinny zaalarmować użytkowników i skłonić ich do przemyślenia sprawy. W pewnych przypadkach tak się jednak nie dzieje i infekcja postępuje dalej - wykradane są m. in. dane o kartach kredytowych. Jak to się dzieje? Wystarczy, że użytkownik przejdzie do sklepu Google Play - pracujący w tle Marcher zapyta użytkownika raz jeszcze o dane jego środka płatniczego - tak, jakby robiła to aplikacja Google. Mało tego, cyberprzestępcy korzystają z brandingu banku celem utrzymania użytkownika w świadomości, iż nie robi niczego niebezpiecznego.

Jak się okazuje, całkiem sporo użytkowników wpadło w tę pułapkę. Już teraz donosi się o tym, że około 20 000 osób pobrało i zainstalowało Marchera w związku z działaniami socjotechnicznymi cyberprzestępców. Jak widać - wcale nie trzeba wykorzystywać podatności Androida, aby skutecznie wykradać dane. Mimo wszystko, imponuje również wyrafinowanie cyberprzestępców, którzy świetnie przygotowali swój atak.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu