Android

Oto lista nowości w Android 8.1 Oreo - debiut już na początku grudnia

Albert Lewandowski
Oto lista nowości w Android 8.1 Oreo - debiut już na początku grudnia
14

Google przygotowuje kolejną odsłonę Androida. Nie jest to nic dziwnego, w końcu ciągle, co kilka miesięcy, możemy być świadkami kolejnej jego wersji – na razie oficjalnie najnowszy pozostaje 8.0 Oreo. Niestety jego przyjęcie na rynku nie udało się szczególnie. Bardzo powoli zdobywa udział rynkowy, a już poznaliśmy pełny wykaz zmian w 8.1 Oreo. Co firma z Mountain View przygotowała?

SMS Connect

Najważniejszą nowością z punktu widzenia użytkownika pozostaje funkcja o nazwie SMS Connect. O co w ogóle w niej chodzi? Nie będzie miała własnego interfejsu graficznego, nie da się jej otworzyć normalnie, ale wystarczy ją tylko raz uruchomić, żeby móc czytać wiadomości tekstowe z telefonu prosto na Chromebooku. Jednak nie tylko podgląd będzie możliwy. Naturalnie z poziomu komputera będzie się dało odpisywać na SMS-y, co moim zdaniem stanowi zalążek do stworzenia spójnego ekosystemu Google. Skoro MacBook i iPhone to świetni towarzysze, czemu nie mogłoby być tak z Chromebokami oraz telefonami z Androidem?

Android Go

Warto również pamiętać o kolejnych optymalizacjach oprogramowania stworzonego pod kątem urządzeń z 1 GB RAM lub mniej, które to też stanowią hit sprzedaży w mniej rozwiniętych krajach. Jest to o tyle ważne, że pełnoprawna wersja stała się już dosyć zasobożerna. Szczerze mówiąc, czterordzeniowy procesor i co najmniej 2 GB pamięci operacyjne są wymagane do sprawnego działania, więc każde poprawki pod wersję Go dają nadzieję na stworzenie słabego, ale dobrze sprawującego się low-enda.

Uczenie maszynowe

Poprawki objęły również Neural Networks API, które ma przyspieszyć cały proces klasyfikacji i regresji zbiorów danych bezpośrednio na urządzeniu. Deweloperzy mogą wykorzystywać tu kilka frameworków, np. TensorFlow czy Caffe 2. Gdyby ktoś z Was chciał pobrać bibliotekę do ML od Google, należy zajrzeć tutaj po niezbędne pliki i dokumentację. Zajmiemy się tu jeszcze dwoma rozwiązaniami.

Pierwsze z nich to MobileNets. Narzędzie to umożliwia rozpoznawanie obiektów i ich klasyfikację, ale co w tym wszystkim najważniejsze, wyróżnia się skromnymi wymaganiami, jeżeli chodzi o moc obliczeniową. Sprawdzi się ono w programach wykorzystujących rozpoznawanie twarzy, budynków czy obiektów na fotografiach. Drugie to z kolei Smart Reply. Genialna w swojej prostocie funkcja, która pozwala użytkownikowi w łatwy sposób odpowiedzieć na wiadomość – działa już to w Gmailu, Inboxie czy Allo. Teraz również deweloperzy będą mogli to wykorzystać. Z pewnością we wszystkich komunikatorach byłoby to niezwykle praktyczne, ale obawiam się, że początkowo niewiele osób zdecyduje się na implementację.

Wyższa jakość zdjęć

Android 8.1 Oreo pobudzi do życia Pixel Visual Core, jeden z elementów drugiej generacji Google Pixel. Jest to autorski układ producenta, który wspiera obróbkę obrazu oraz analizę jego zawartości i dostosowanie ustawień. Niezbędne jednak będzie włączenie go z poziomu opcji programistycznych. Wprowadza on poprawiony tryb HDR+, zmniejsza opóźnienia i zużycie energii przez poszczególne podzespoły. Od teraz każda aplikacja będzie mogła wykorzystywać jego potencjał.

Zmiany dla deweloperów

Jeżeli tworzysz aplikacje na Androida i chcesz przygotować się na nadejście wersji 8.1 Oreo, Google zaleca pobranie oraz instalację Android Studio 3.0 i zaktualizowanie Android Support Library do 27.0.0.

Co ciekawe, nowa wersja będzie wyświetlać także informacje o aplikacjach powodujących drenaż baterii. W grudniu natomiast rozpocznie się proces aktualizacji. Oczywiście w pierwszej kolejności Android 8.1 Oreo pojawi się na Pixelach, Nexusach oraz przedstawicielach serii Android One, reszta natomiast będzie musiała swoje odczekać.  Dopóki Oreo i jego kolejne odsłony nie zdobędą popularności, trudno liczyć na nagłe działanie Project Treble, mającego usprawnić proces update’ów. Na razie wszystko pozostanie po staremu.

źródło:: Google przez Android Community

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu