Sztuczna Inteligencja

Drżyjcie prawnicy! Roboty już wykonują część waszej pracy

Marcin Hołowacz
Drżyjcie prawnicy! Roboty już wykonują część waszej pracy
1

Zmiany legislacyjne mogą zachodzić szybko i na dużą skalę, co może sprawiać że ich monitoring to wyjątkowo ciężki kawałek chleba, a czasem nawet niewykonalne zadanie, jeżeli dorzucimy konieczność mieszczenia się w określonych ramach czasowych. Vasilis Tsolis będący współzałożycielem start-upu o nazwie Cognitiv+, zadaje pytanie: "Kto podoła przeczytaniu pół miliona stron?”

Wykorzystywanie AI w analizowaniu dokumentów

Cognitiv+ wykorzystuje coś, co Tsolis opisuje jako szereg różnych technologii AI. Celem tego rozwiązania jest uzyskiwanie analizy dotyczącej dokumentów na bieżąco. Fundamentem pomysłu są algorytmy na licencji open source, lecz to co w istocie stanowi tu własność intelektualną, to połączenie tego w cały proces, poszczególne etapy realizowane podczas wykonywania zleceń na opinię prawną.

To idealny moment dla takiego start-upu. Cognitive+ postrzega Brexit jako świetną okazję do zarobku i rozwoju swojej technologii. Odłączenie Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej to liczne konsekwencje prawne, które wymagają sprawnej analizy dającej odpowiedź na pytanie: „co z moimi międzynarodowymi kontraktami?”. Czy konieczne będzie naniesienie jakichś zmian, a jeśli tak, to jakich?

Wykorzystujemy nauczanie maszynowe, wykorzystujemy przetwarzanie języka naturalnego (NLP), wykorzystujemy sieci neuronowe… Celujemy w bycie narzędziem do zarządzania ryzykiem – mówi Vasilis Tsolis w wywiadzie dla TechCrunch.

Następnie współwłaściciel start-upu wyjaśnił że jeśli przykładowo chodzi o analizę takiego obszaru jakim jest ograniczenie odpowiedzialności, a kontrakt nie został sporządzony zbyt dobrze, to oczywistym jest, że nie będą w stanie pomóc. Za to chętnie pomogą z innymi aspektami zdecydowanej większości umów takiego klienta. W sprawnej realizacji takiej usługi pomogą odpowiednie algorytmy sztucznej inteligencji.

Prawdopodobnie ich metody będą również odpowiednie do „wyłapywania” umów, w których niezbędne będzie naniesienie zmian. Dokumenty zostaną wrzucone do systemu w celu poddania ich analizie. Wraz z nimi system otrzyma też przykłady wrażliwych informacji, na które powinien zwracać szczególną uwagę. Efekt końcowy będzie taki, że szczegółowe raporty dotyczące dokładnie tych aspektów, które najbardziej interesują użytkownika, będą automatycznie generowane. Jest to czasochłonna praca, którą musieliby wykonywać ludzie podczas wertowania dużych ilości dokumentów. Być może Cognitive+ pozwoli na jej zautomatyzowanie.

Współczesny trend

Przykładów tego, jak nauczanie maszynowe wyręcza ludzi z coraz większej ilości pracy w najróżniejszych dziedzinach nie trzeba długo szukać. Jest to współczesny trend, który z roku na rok będzie przybierał na sile wraz z rozwojem technologii. Automatyzacja w najróżniejszej formie często pozwala wykonać coś sprawniej, a do tego w krótszym czasie. Aktualnie ma to niemal same pozytywne strony, ponieważ mówimy tu o zwiększaniu możliwości ludzi, dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych technologii.

Pytanie które często pojawia się w różnych mediach i odnosi się do bardzo długoterminowych, potencjalnych skutków rozwoju automatyzacji brzmi: czy kiedyś nie będzie dla nas pracy, bo stracimy ją na rzecz zaawansowanych algorytmów i robotów?

Kiedyś może tak. W najbliższej przyszłości raczej nie. Wychodzi na to, że pozostaje nam cieszyć się z powstawania startup-ów takich jak Cognitive+, bo aktualnie nie może to stanowić zagrożenia dla miejsc pracy, za to jest potencjał na jeszcze sprawniejsze udzielanie opinii prawnych dla firm.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu