Gry

Action! - polski program do nagrywania i streamingu pulpitu oraz gier w jakości HD

Grzegorz Marczak
Action! - polski program do nagrywania i streamingu pulpitu oraz gier w jakości HD
38

Nie da się ukryć, że wideo w sieci jest dziś na fali. Youtuberzy i streamerzy przeżywają istny boom popularności. Jak jednak zacząć przygodę z wideo w sieci bez odpowiedniej aplikacji? Rozwiązań do nagrywania i streamowania jest dziś bardzo dużo - ja przyjrzałem się bliżej polskiemu produktowi o nazwie Action!

Action! to tak naprawdę uniwersalna maszynka do nagrywania (zarówno gier, jak również pulpitu czy po prostu zaznaczonego okna) oraz streamowania wideo do takich serwisów jak YouTube, Twitch i podobnych, a także do nagrywania dźwięku, przechwytywania obrazu itd. Program oferuje też m.in. możliwość streamowania wybranego okna w trybie “private mode”, łączenia widoku nagrywanej aplikacji z widokiem kamery komputera, nagrywanie osobno lektora. Konkurencja na rynku, jeśli chodzi o takie programy, jest bardzo duża - od drogich i profesjonalnych narzędzi Khan Academy (z ograniczonymi możliwościami) do takich rozwiązań jak Fraps.

Testując Action! skupiłem się na trzech najważniejszych dla mnie rzeczach, czyli: łatwości z jaką obsługuje się aplikację, jakości nagrań oraz obciążenia jakie generuje w grze sam program (czemu towarzyszy spadek ilości klatek na sekundę w grach).

Streaming

Zacznijmy więc od opcji streamingu. Jest to druga zakładka w naszym programie. Do rozpoczęcia transmisji wystarczy nam ustalenie jakości w jakiej chcemy streamować (maksymalnie 4K, ale na moim sprzęcie nie byłem w stanie tak wysokiej rozdzielczości testować). Potem już tylko wybieramy serwis, w jakim będziemy prowadzić transmisję, logujemy się do niego, podajemy nazwę programu i jesteśmy online. I to naprawdę tak działa. Przetestowałem na rozgrywce w CS:GO i po dosłownie minucie od instalacji byłem już online. Warto też zaznaczyć, że naszą relację live można również nagrać do pliku, co pozwoli nam potem skorzystać z niej przy np. tworzeniu skrótów z live’a na YouTube’a czy Facebooka.

Jak przy streamie wyglądają spadki FPS? Dla osób streamujących gry jest to bardzo ważny element. Wiele programów tego typu znacząco wpływa na spadki FPS-ów, przez co mocno utrudniona jest rozgrywka. Nikt nie chce przecież pokazywać widzom lagującego ekranu.Action! sprawuje się w tym aspekcie naprawdę dobrze. Grając w CS:GO na mapie Inferno, gdzie mam ok. 190-250 FPS (zależnie od miejsca), przy włączeniu Action! i relacji live z 190 FPS, miałem spadki do ok. 160-165 klatek - czyli mniej więcej 10-procentowy spadek ilości klatek. To dobry wynik. Warto jednak pamiętać, że zabierając się za streaming, trzeba mieć w miarę dobry komputer. Jeśli nasz PC nie radzi sobie za dobrze z daną grą, to nie ma sensu bawić się w transmisje na żywo. Action! wprawdzie przy testowanych przeze mnie tytułach (CS:GO, najnowsze CoD, Everspace) spisywał się dobrze i wszędzie miałem utraty tylko ok. 10% FPS, to tak naprawdę wszystko zależy też od samej gry.

Nagrywanie

Kolejnym głównym elementem Action! jest nagrywanie filmów z gier z ekranu naszego komputera, z zaznaczonego okna czy nawet z podłączonego źródła HDMI.

W celu nagrania materiału musimy na początku zdecydować się, czy chcemy nagrywać grę (program sam rozpoznaje czy gramy) czy np. pulpit lub wybrane okno. Następnie określamy, czy nasze nagranie ma być zapisane jako plik AVI czy MP4, podobnie jak w przypadku streamu wybieramy jakość nagrania i to właściwie wszystko. Zdefiniowanym klawiszem (domyślnie F9) uruchamiamy nagranie. Dodatkowo możemy zdecydować, czy określamy z góry czas nagrania oraz czy chcemy nagrywać dźwięk z mikrofonu lub obraz z kamery komputera.

Podobnie jak przy streamie sprawdziłem nagranie na grach. Uruchomiłem drużynowy deathmatch w CoD i na początku pograłem chwilę, obserwując liczbę klatek na sekundę. Przed nagraniem miałem ich ok. 45-50. W momencie uruchomienia nagrania ok 43-45. Spadek więc niewielki, biorąc pod uwagę, że nagrywałem materiał w 1080p przy 60 klatkach na sekundę. Jak zobaczycie poniżej na zapisie rozgrywki, jakość nagrania jest bardzo dobra. Miałem wprawdzie kilka drobnych zacięć, ale stawiam na to, że spowodowała je sama gra, a nie program do nagrywania (pojawiały się one również przed włączeniem Action!).

Podobnie było w przypadku gry Everspace -  z początkowych 95 FPS, przy takich samych parametrach nagrania, po uruchomieniu nagrywania zostało 90 FPS.

Nagrywanie całego ekranu lub wybranego fragmentu okna działa na bardzo podobnych zasadach i równie sprawnie (są to kolejne możliwości nagrywania filmów), a jakość nagrania jest naprawdę dobra. Świetna płynność, zarówno kursora jak i wszystkich ruchomych nagrywanych elementów. Po nagraniu możemy też przekonwertować nasz plik do formatu MP4.

Twórcy chwalą się, że dobra jakość obrazu bez spadków FPS i generalnie wydajność programu to zasługa zoptymalizowanego przechwytywania obrazu, wydajnego kodowania wideo w formacie MP4 z wykorzystaniem sprzętowej akceleracji oraz ich autorskeigo kodeka FICV (Fast Intra Compression Video) w nagraniach AVI.

Warto też wspomnieć o dobrze przygotowanym i prostym w obsłudze menadżerze plików, który pozwala nam nie tylko szybko odnaleźć plik z nagraniem ale także podejrzeć jego zawartość bez wychodzenia z aplikacji.

Action! to nie tylko gry

Program umożliwia nagrywanie oraz streaming dosłownie wszystkiego, co znajduje się na ekranie monitora: od filmów z wyszukiwarek internetowych po aplikacje desktopowe takie jak Skype. Możemy więc śmiało wykorzystać Action! na przykład do recenzowania oprogramowania. Do recenzji takiej możemy dodać widok z kamery komputera, a samego lektora nagrać w osobnej funkcji programu.

W programie możemy też robić live stream wybranej aplikacji w trybie "private mode". Oznacza to, że użytkownik w zależności od preferencji udostępnia tylko wybraną przez siebie aplikację  a reszta ekranu zostaje zaciemniona. Bardzo przydatne rozwiązanie w momencie, kiedy nie chcemy wszystkim oglądającym pokazywać naszego pulpitu czy aplikacji, z jakich korzystamy. Private mode pozwala nam uniknąć takich wpadek (a widzieliśmy już ich wiele), gdy niechcący na wideo pokaże się za dużo swojego ekranu.

Action! jak wspomniałem pozwala nam również na nagrywanie samego dźwięku. Funkcja przydatna do nagrywania np. komentarzy, tworzenia własnego podcastu czy dogrania głosu do wcześniej stworzonego materiału wideo. Podobnie jak przy wideo możemy zdefiniować czas nagrania czy format nagrywanego pliku (WAV lub MP4 audio), możemy też zdecydować czy chcemy nagrywać dźwięk wielokonałowy itd. Program oferuje również możliwość robienia screenshotów.

Time-Shift dla graczy

Bardzo fajną opcją dla graczy jest funkcja Time-Shift. Włączenie jej powoduje, że Action! przez cały czas nagrywa grę w tle w krótkim buforze, a w momencie wybrania odpowiedniego skrótu klawiszowego, program zrzuci nam ostatnie sekundy albo minuty rozgrywki (do 12 minut wstecz) do pliku. Wytłumaczę działanie tego na przykładzie - załóżmy, że gramy w CS:GO i właśnie w bardzo widowiskowy sposób załatwiliśmy dwóch przeciwników. Aktywuję zrzut Time-Shift i wszystko co się działo do 2 minut (przykładowo) przed momentem włączenia tej opcji zapisuje nam się w formie wideo do pliku.

Podsumowując

Nawet gdybym chciał to nie bardzo mam się do czego przyczepić w przypadku programu Action!. No dobra - jedna rzecz, jaka jest nieco irytująca, to przypisane domyślnie klawisze, które wchodzą w interakcje z niektórymi już używanymi przeze mnieskrótami klawiszowymi. Wszystko można jednak zmienić w konfiguracji.

Za relatywnie nieduże pieniądze dostajemy minikombajn do nagrywania i streamowania, wyposażony w dużo ciekawych opcji z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji. Program jest łatwy w obsłudze i nie musimy być specjalistą od kodeków, aby z niego korzystać. Dodatkowo bardzo ważną zaletą Action! jest niewielkie obciążenie komputera podczas nagrywania czy streamowania. Jest to cecha wyróżniająca polski produkt.

Action! kosztuje 89,95 PLN, ale co cieszy - przed zakupem możemy skorzystać z 30-dniowej wersji demo, aby dokładnie przetestować czy program spełnia nasze oczekiwania.

A to nie wszystko!

Twórcy programu pracują już od jakiegoś czasu nad aktualizacją oznaczoną numerem 3.0. Oficjalna premiera jest planowana na październik 2017 roku. Co zostanie wdrożone w nowej wersji?

  • Nowy widok z podglądem kompozycji wideo (podgląd na żywo przechwytywanego obrazu wideo, kamery, nakładki graficznej itd.)
  • Wsparcie dla Streamlabs, Muxy i innych serwisów powiadomień
  • Nowy, wydajniejszy mechanizm nagrywania
  • Manager kont dla serwisów online (YouTube, Facebook, Twitch itd.)
  • Poprawiony HUD
  • Monitoring temperatury GPU/CPU

A to jedynie część planowanych nowości. Poniżej możecie zobaczyć zrzut ekranu prezentujący interfejs Action! 3.0. Wyraźnie widać, że zmian będzie całe mnóstwo. Jednocześnie należy podkreślić, że osoby które posiadają ważne licencje na wcześniejsze wersje programu Action! mają zagwarantowaną bezpłatną aktualizacje do wersji 3.0.

I to też ciągle nie wszystko, bo mamy dla Was kody na Action!

Zadanie jest bardzo proste. Musicie odwiedzić stronę Mirillis na Facebooku oraz odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Dlaczego to własnie Ty pownieneś dostać klucz do programu Action!?

Wybierzemy 20 najlepszych odpowiedzi, a ich autorzy otrzymają klucze aktywujące pełną wersję programu Action!. Szczegóły oraz sam konkurs znajdziecie pod TYM LINKIEM.

 

-

Artykuł powstał we współpracy z firmą Mirillis.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu