Telekomy

ABC roamingu w UE - wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowych zasadach RLAH

Grzegorz Ułan
ABC roamingu w UE - wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowych zasadach RLAH
26

Temat nowego roamingu nie milknie, rozpisywaliśmy się o nim wielokrotnie, ale okazuje się, że nadal jest mylnie odbierany. Świadczą o tym emaile, które od Was otrzymujemy i niektóre komentarze pod naszymi wpisami. Tak więc spróbujmy to usystematyzować.

Może najpierw przytoczę fragmenty jednej z tych wiadomości, która naświetli problem jaki powstał.

Panie Grzegorzu, piszę ponieważ spotkała mnie ostatnio dość przykra przygoda, co prawda sam jestem temu winien ponieważ nie zadałem właściwych pytań we właściwym czasie, ale wydaje mi się, że takich jak ja jest więcej. Chodzi o te całe, wielki zamieszenie wokół roamingu, podpisując umowę z play byłem święcie przekonany, że w ofercie są również połączenia na numery zagraniczne w ramach UE i to można również wywnioskować pobieżnie rzucając okiem na ofertę (…). Po otrzymaniu pierwszej FV, złapałem się za głowę i poprosiłem o kontakt ze strony Play BOK, skontaktował się ze mną bardzo miły i kompetentny Pan, którego pierwszym pytaniem po weryfikacji było: "pewnie chciałby Pan zapytać skąd się wzięły dodatkowe opłaty za połączenia zagraniczne? (…)"

Dokładnie, połączenia międzynarodowe nadal są płatne według starych zasad, nic tu się nie zmieniło i nadal jest to droga przyjemność. Zapytałem dodatkowo rzecznika Orange, Wojciecha Jabczyńskiego o tę sprawę, by dokładnie nam to wytłumaczył.

Połączenia międzynarodowe - to takie, które wykonuje się z Polski pod numery zagraniczne i nie zaczynają się od prefiksu +48 (0048). Płatne są zgodnie z cennikiem usług w posiadanej ofercie.

To kiedy mówimy o roamingu według nowych zasad, rozliczanych jak w kraju (RLAH)?

Połączenia w ramach roamingu - to połączenia, wykonywane podczas pobytu za granicą, poza Polską.

Czyli, jeśli jesteśmy w kraju i dzwonimy na dowolny numer, nieważne czy należący do jakiegoś innego kraju w UE czy poza UE, nadal płacimy jak za połączenia międzynarodowe.

A podczas pobytu w UE (Strefa 1) odbywa się to teraz następująco:

Korzystanie z połączeń głosowych, SMS-ów i MMS-ów podczas pobytu w Strefie 1 odbywać się będzie na następujących zasadach:

  • połączenie głosowe, Wideo Rozmowa, SMS-y lub MMS-y wykonane z polskiego numeru w ramach Strefy 1 oraz ze Strefy 1 do Polski, jest traktowane, jak połączenie głosowe wykonane na terenie Polski na numer komórkowy krajowych operatorów sieci komórkowych, innych niż Mobilna Sieć Orange, z uwzględnieniem warunków, które są dostępne na tym numerze w kraju. (RLAH)
  • za połączenie głosowe odebrane polskim numerze w Strefie 1 opłaty nie są naliczane.

Jeżeli na danym numerze klient ma pakiet minut, SMS-ów lub MMS-ów lub usługi nielimitowane dostępne w ramach abonamentu miesięcznego - do krajowych operatorów sieci komórkowych (innych niż Mobilna Sieć Orange), klient może wykorzystać ten pakiet również w Strefie 1.

Jakie kraje obejmuje Strefa 1? Są to Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Dodatkowo dokooptowane zostały tu kraje należące do EOG, czyli Norwegia, Islandia, Liechtenstein.

Podsumowując - jesteśmy w Polsce i dzwonimy na numer z Unii Europejskiej - płacimy jak za połączenie międzynarodowe. Jesteśmy na terenie Unii Europejskiej (Strefa 1), dzwonimy na numer UE lub PL - korzystamy z naszego pakietu krajowego.

Zobacz też artykuł - dopłaty w roamingu w UE 2019 u polskich operatorów.

Pamiętać też należy, że nadmierne wykorzystywanie roamingu wiązać się może z naliczeniem dodatkowych opłat przez operatora. Operatorzy mogą sprawdzić, czy w okresie ostatnich czterech miesięcy częściej korzystaliście z połączeń w roamingu niż połączeń krajowych i naliczyć takie opłaty:

  • 3,2 centy za minutę połączenia głosowego (+VAT),
  • 1 cent za wiadomość SMS (+VAT),
  • 7,7 euro (od 2022 r. - 2,5 euro) za GB danych (+VAT) (mniej niż 1 cent za MB)

Powyższe zasady potwierdziłem w Orange i w Plusie, rzecznik Plusa na pytanie dlaczego nie jest to określone w regulaminach odpowiedział, że nowe zasady w roamingu wynikają z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i jest to po prostu obowiązek prawny nałożony na wszystkich operatorów.

Podobne wyjaśnienie otrzymałem w rozmowie telefonicznej od rzecznika Play, choć oni mają to w regulaminie konkretnych ofert dość niejednoznacznie określone, przeplata tam się określenie na polskie numery.

Od momentu aktywacji usługi nie pobieramy dodatkowych opłat za połączenia głosowe z polskimi numerami komórkowymi i stacjonarnymi w Polsce i w roamingu w Strefie Euro – oprócz numerów infolinii, specjalnych, audiotekstowych i połączeń międzynarodowych.

Obiecał jednak, że przekaże osobom odpowiedzialnym, by poprawili brzmienie tych zapisów na bardziej jednoznaczne.

Nie udało mi się natomiast uzyskać kontaktu do rzecznika T-Mobile, ale oni to mają jasno określone w regulaminie:

Wykonywanie w Strefie Roamingowej 1A połączeń głosowych do tej strefy i Polski będzie traktowane na takich zasadach, jak krajowe połączenia głosowe inicjowane w kraju (w zasięgu Sieci) na numery komórkowe krajowych operatorów sieci komórkowych innych niż Operator.

Mam nadzieję, że w końcu całość będzie dla wszystkich jasna. Przytoczona wiadomość od naszego Czytelnika najprawdopodobniej dotyczyła sytuacji, gdy będąc w Polsce nawiązał połączenie z numerem w UE.

Powyższe zasady wynikają z prawa i jakiekolwiek zmiany wymagają zgody UKE. Co prawda Plus takową otrzymał już, ale nie planują jej wykorzystać na ten moment, nadal można korzystać w tej sieci z roamingu na nowych zasadach.

Photo: Syda_Productions/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu