Technologie

Chiński system nawigacji satelitarnej BeiDou zaczyna globalną pracę

Piotr Kurek
Chiński system nawigacji satelitarnej BeiDou zaczyna globalną pracę
15

China Satellite Navigation Office poinformowało, że system BeiDou rusza na skalę światową. Chiny dołączyły do liderów na rynku nawigacji satelitarnych obejmując swoim zasięgiem całą Ziemię.

BeiDou nie jest wcale takim nowym rozwiązaniem. Pierwsze satelity wystrzelone zostały już w 2000 roku, a jedenaście lat później system nawigacyjny zaczął działać na terenie Azji. Do dnia wczorajszego (27 grudnia 2018 r.) swoim zasięgiem obejmował także obszar Pacyfiku. Dziś, dzięki uruchomieniu 19 satelitów 3. generacji wysłanym na orbitę w ciągu ostatnich 12 miesięcy, może śmiało konkurować z rozwiązaniami GPS, GLONASS, czy Galileo.

BeiDou, znane wcześniej jako Compass, umożliwia ustalenie położenia z dokładnością 5 m na terenie Azji i Pacyfiku oraz do 10 metrów w pozostałych częściach świata. Chiny zapewniają, że do 2020 roku wokół Ziemi krążyć będzie 35 satelitów tego typu.

Globalny start BeiDou oznacza, że do dyspozycji mamy już trzy systemy nawigacyjne obejmujące swym zasięgiem całą Ziemię. Oprócz chińskiego rozwiązania, dostępny jest amerykański GPS oraz rosyjski GLONASS. Galileo, za którego odpowiada Unia Europejska swoją pełną gotowość operacyjną i globalny zasięg ma osiągnąć w 2020 roku. Stany Zjednoczone pracują obecnie nad wdrożeniem programu GPS III, składającego się z 32 satelitów produkcji firmy Lockheed. Pierwsza z nich wystrzelona została na orbitę przez rakietę Falcon 9 od SpaceX.

Zobacz też: SpaceX Falcon 9 wyniesie na orbitę 64 satelity, w tym PW-Sat2 z Polski

Jak działa nawigacja satelitarna?

System wskazuje nasze położenie na podstawie czasu przebywania drogi przez sygnał z satelity do odbiornika i z powrotem. Jednak ze względu na przeciętną dokładność modułów w urządzeniach naziemnych komercyjnych, dokładne pomiary są możliwe z wykorzystaniem co najmniej czterech. Mniejsza liczba utrudnia sprzętowi wyliczenie naszego położenia. Różnice w dokładności wyników wynikają z zastosowania zegarów atomowych w satelitach, zsynchronizowanych między sobą, znacznie bardziej precyzyjnych od tych w np. smartfonach.

Więcej o GPS i innych systemach poczytacie we wpisie Alberta Skąd Oni wiedzą, gdzie jesteśmy – czyli podstawowe informacje o GPS

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu