Mobile

5G to znacznie więcej niż szybszy internet w smartfonie

Konrad Kozłowski
5G to znacznie więcej niż szybszy internet w smartfonie
19

Nie jesteśmy gotowi na smart miasta, inteligentne i autonomiczne samochody oraz tak szybki rozwój rozwiązań w chmurze. By to wszystko służyło nam jak najlepiej musi ze sobą współpracować, a to możliwe jest tylko wtedy, gdy będzie ze sobą połączone w sposób szybki i stabilny. Wtedy do akcji wkracza 5G.

Intel przekonuje, że dopiero w momencie zagoszczenia 5G w naszej codzienności będziemy mogli wykonać kolejny krok w rozwoju całego społeczeństwa. Choć do tej pory mówiło się, że każda kolejna generacja łączności to wielki krok naprzód, tak tym razem wspomina się o prawdziwej rewolucji. 5G przysłuży się nam wszystkim w zupełnie inny sposób niż wdrażane wcześniej technologie 3G i 4G.

O sieć piątej generacji oparte będą całe miasta i pojedyncze, niewielkie urządzenia. Tak wiele powtarza się teraz o autonomicznych autach, które lada moment mają wyjechać na drogi. Zanim to nastąpi musi być gotowi na połączenie ich wszystkich we wspólną sieć tak, by mogły współpracować. Już dzisiaj do sieci podłączonych jest całe mnóstwo samochodów, które wysyłają i odbierają całe mnóstwo danych. Ile? Około 5 GB. Średnich rozmiarów fabryka? W tym przypadku będziemy mówić o terabajtach danych w ciągu każdych 24 godzin.

A przecież przyszłość to nie tylko samojeżdżące auta i przemysł. To także rozrywka i relacje międzyludzkie. Na stoisku Intela w Barcelonie podczas targów MWC możliwe było doświadczenie 5G na własnych… oczach. Z kilku kamer 360 stopni był transmitowany obraz na żywo do gogli HTC Vive. Po założeniu ich na głowę przenosiliśmy się więc w zupełnie inne miejsce hali lub poza nią. Jakość tego materiału była niezmienna, nie zauważyłem żadnych przestojów w transmisji, zaś rozdzielczość materiału sięgała 8K (7680×4320 pikseli), co przekłada się na fenomenalną jakość obrazu w przypadku wideo 360 stopni. Przesył takiej ilości danych w takim tempie nie byłby możliwy w przypadku standardu LTE (4G).

By się do tego wszystkiego przygotować Intel pomaga całemu środowisku na wiele sposobów, między innymi udostępniając środowisko Mobile Trial Platform do przeprowadzania testów i eksperymentów z siecią 5G czy procesory potrzebne do przygotowania infrastruktury, zaś do partnerów Intela należą Nokia i Ericsson. Na komercyjne wdrożenie sieci 5G musimy jeszcze zaczekać, ale Intel wraz z partnerami robi wszystko, by nastąpiło to jak najszybciej. Chwila, w której my, zwykli użytkownicy będziemy mogli czerpać korzyści z sieci 5G nadchodzi wielkimi krokami i jak wielokrotnie zaznaczano jej wprowadzenie pociągnie za sobą rozwój niemalże każdego aspektu naszego życia, gdyż za jej pomocą do sieci podłączymy jeszcze więcej urządzeń.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu